niedziela, 21 października 2012

Pasja

Od czasu do czasu odnoszę wrażenie, że posługuję się słowami, których nie rozumiem. Ostatnio wszędzie słyszę o pasji. "Musisz mieć pasję" - mówi Pani w telewizji do młodego chłopaka - "...a wtedy dziewczyny beda sie tobą interesowały..." Jako prosta istota zaczynam się zastanawiać: "Czy ja mam jakakolwiek pasję...?". Prosta istota nie potrafi ogarnąć co to może niby znaczyć ta pasja.... Bo myślę sobie: pasja znaczy coś modnego, coś niespotykanego, coś nad czym spędzam dużo czasu i to lubię.....a tu pojawia sie kolejne pytanie czy moje życie jest przykładem "życia trendy"....i takich pytań w mojej głowie pojawiło się mnóstwo. Postanowiłam więc wziąc do ręki słownik języka polskiego, który miał się okazać pomocą. W słowniku języka polskiego pasja to:
1. «wielkie zamiłowanie do czegoś»
2. «silny gniew»
3. «utwór muzyczny podobny do oratorium, oparty na ewangelicznym tekście o męce Chrystusa»
4. «nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozpamiętywaniu męki Chrystusa; też: ewangeliczny opis męki Chrystusa czytany podczas takiego nabożeństwa»
5. «w malarstwie, rzeźbie, misteriach: cykl scen przedstawiających mękę Chrystusa»
• pasyjny
Tutaj nastąpiła dewaluacja mojego rozumienia "pasji".
 Wg słowniika wystarczy wielkie zamiłowanie do czegoś.
Sprawdziłam wikipedię a tutaj:
Pasja (łac. passio cierpienie, męka) – fragmenty Ewangelii opowiadające o męce Pańskiej – ostatnich 12 godzinach życia Jezusa Chrystusa, od pojmania w Ogrójcu w nocy z czwartku na piątek 7 kwietnia 33 roku do śmierci na krzyżu na wzgórzu zwanym Golgota.
Teraz jest mowa bardziej o poświęceniu z miłości niż o zamiłowaniu.
Stąd pasja to wg mnie poświęcenie z miłości.
 Rzeczywiście Pani z telewizji miała rację mówiąc do młodego człowieka żeby znalazł swoją pasję, bo kobieta podświadomie szuka mężczyzny, który będzie zdolny do poświęcenia z miłości........a znakiem rozpoznawczym jest dla niej jego PASJA.


źródło: www.zosiek.pl
Kopia obrazu autorstwa Hansa Memlinga „Pasja” czyli „Męka Chrystusa” którego oryginał znajduje się w Galerii Sabauda w Turynie
Cytat tygodnia:
„Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.”  
Stephen King - Miasteczko Salem
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz